Herb Dzierzgonia przedstawia św. Katarzynę Aleksandryjską. Na żółtym tle tarczy herbowej sylwetka św. Katarzyny, w prawej ręce trzyma miecz koloru srebrnego, lewa ręka oparta na kole koloru brązowego. Miecz i koło stanowią atrybuty jej męczeńskiej śmierci. Ubiór postaci składa się z następujących elementów: na głowie korona koloru złotego, płaszcz koloru czerwonego, suknia niebieska, buty żółte, kolor włosów biały, aureola wokół głowy wycina z tła koło w kolorze białym. Postać św. Katarzyny stoi na podstawie wycinka kuli koloru zielonego w złotej koronie na żółtym tle.
Św. Katarzyna żyła w IV wieku, była kobietą uczoną i głęboko wierzącą. Cesarz rzymski Maksencjusz słysząc o mądrości przyszłej świętej wysłał pięćdziesięciu filozofów by przeprowadzili z nią dysputę. Katarzyna wywarła tak wielkie wrażenie na owych mędrcach, iż ci nawrócili się na wiarę chrześcijańską. Cesarz na wieść o tym rozkazał uwięzić Katarzynę i łamać ją kołem, które jednak pod wpływem modlitw męczennicy uległo zniszczeniu. Słysząc o tym cudzie Maksencjusz nakazał świętą ściąć mieczem.
Pierwotnie Dzierzgoń tak jak i wiele innych miast nie posiadał swojego herbu. Św. Katarzynę jako patronkę miasta znamy ze starych pieczęci. Do najstarszych należy dokument z 1604 roku opatrzony pieczęcią wytłoczoną tłokiem z XIII wieku.
Wzorując się na pieczęciach profesor Otto Hupp, niemiecki heraldyk z XIX wieku, stworzył herb dla Dzierzgonia.