CIEKAWE MIEJSCOWOŚCI

Powiśle cechuje bardzo duża ilość zabytków i posiadającą ponad 800 letnią historię osad, wsi i miast. Po dawnych gospodarzach tych ziem – Prusach – nie zachowało się prawie nic. Natomiast Krzyżacy i biskupi pomezańscy pozostawili po sobie bogatą spuściznę materialną. Szczególnie godne uwagi są następujące miejscowości:
Malbork – miasto które słynie przede wszystkim z największego zamku ceglanego, dawna stolica Zakonu Krzyżackiego. Odbywają się na nim znane imprezy historyczne, jak np. „Oblężenie Malborka”. Poza zamkiem można w mieście zobaczyć pozostałości dawnych murów obronnych i kościoły gotyckie oraz ratusz.
Kwidzyn – stolica Powiśla, w której szczególnie godny uwagi jest monumentalny zespół zamkowo – katedralny biskupów pomezańskich, położony na skarpie nadwiślańskiej nad rzeką Liwą.
Sztum – miasto położone w pobliżu Malborka nad dwoma jeziorami, w którym zachował się zamek będący letnią rezydencją Wielkich Mistrzów. W pobliżu Sztumu atrakcyjny kompleks leśny Puszczy Sztumskiej.
Dzierzgoń – miasto malowniczo położone nad rzeką Dzierzgoń, u stóp wzgórza na którym zachowały się pozostałości jednego z najstarszych zamków krzyżackich. Oprócz wzgórza godne uwagi w mieście jest kilka zabytkowych kościołów i dawny klasztor o.o. reformatów.
Prabuty – równie malowniczo położone miasto nad dawniej dwoma, dziś jednym jeziorem. Zachowały się pozostałości zamku kapituły pomezańskiej, murów obronnych, gotycka katedra oraz układ urbanistyczny. Ciekawostką są zlokalizowane pod miastem, XVIII wieczne wodociągi oraz znajdująca się w rynku fontanna z pocz. XX wieku.
Biała Góra – wieś w miejscu gdzie rozdzielono wody Wisły i Nogatu. Największą atrakcją jest zespół śluz na Nogacie i Liwie, potężna budowla hydrotechniczna chroniąca od powodzi Żuławy oraz umożliwiająca żeglugę na Nogacie.
Waplewo Wielkie – wieś, w której znajduje się pałac Sierakowskich otoczony pięknym angielskim parkiem, obecnie Muzeum Tradycji Szlacheckiej.
Przezmark – niewielka wieś nad malowniczym jeziorem Motława Wielka, na skraju Lasów Iławskich. Na wzgórzu nad jeziorem zachowały się ruiny zamku krzyżackiego z wyraźnie czytelnymi pozostałościami murów obronnych, fos i baszt.
Kamieniec Suski – wieś w pobliżu Susza, w której zachowały się ruiny potężnej rezydencji rodu von Finckenstein, gdzie w 1807 przez kilka dni przebywał Napoleon Bonaparte.
Rodowo – wieś w pobliżu jeziora Dzierzgoń, nazywana „wioską cudów” z uwagi na liczne, rozsiane po całej wsi rzeźby współczesnej powstałe podczas plenerów rzeźbiarskich.