24-03-2016
KANGUR 2016

 

17.03.2016 roku został przeprowadzony w Szkole Podstawowej w Dzierzgoniu konkurs matematyczny Kangur. W tym roku wzięło w nim udział 35 uczniów z klas II — VI w kategorii Żaczek - 1, Maluch - 16, Beniamin - 18 uczniów. Opłata za udział w konkursie została uiszczona przez Radę Rodziców działającą w naszej szkole. Inicjatorem Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” jest Stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières” z siedzibą w Paryżu. Organizatorem na terenie Polski jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, a patronuje przedsięwzięciu Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu.

Konkurs przeprowadzany jest raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach. Atrakcyjne zadania konkursowe popularyzują wiedzę matematyczną, mobilizują do rozwijania zainteresowań, umożliwiają sprawdzenie umiejętności i stwarzają szansę zdobycia cennych nagród. W tym roku nowością był fakt, że każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek – nagrodę uczestnictwa.

Konkurs co roku ma charakter jednorazowego testu, na którego rozwiązanie przeznaczone jest 75 minut. Podczas rozwiązywania zadań konkursowych uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą matematyczną, ale przede wszystkim logicznym myśleniem. Wiele z nich stanowiło bardzo trudne łamigłówki, do których rozwiązania należało użyć pomysłowości i wykazać się wieloma umiejętnościami. Na wyniki konkursu będzie trzeba poczekać kilka miesięcy, ponieważ Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest obecnie najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.