19-03-2015
Wystawa poświęcona „Żołnierzom Wyklętym”

 

Burmistrz Dzierzgonia wraz ze Stowarzyszeniem Traugutt.org oraz Dzierzgońskimi Fanami Lechii Gdańsk, zapraszają na wystawę poświęconą pamięci „żołnierzom Wyklętym”. Wystawę będzie można obejrzeć przed Urzędem Miejskim w Dzierzgoniu w dniach 23–29 marca 2015 roku.

Od 2011 r. obchodzone święto państwowe poświęcone „Żołnierzom Wyklętym”, czyli zgodnie z uchwałą zatwierdzoną przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – „bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Dla tysięcy Polaków koniec II Wojny Światowej nie oznaczał złożenia broni. Nie zgadzali się oni na siłą narzucony ustrój, byli gotowi stawić czynny opór nowej, bezwzględnej władzy. Starali się utrzymać w społeczeństwie wiarę w odzyskanie wolności. Niestety, w obliczu potęgi Związku Sowieckiego i bierności zachodnich sojuszników, ich walka była skazana na porażkę. Byli ścigani bez wytchnienia, torturowani, mordowani strzałem w tył głowy i grzebani bez szacunku. Przez kilkadziesiąt lat pamięć o tych ludziach oraz ich czynach była zacierana i zakłamywana. Dzisiaj mamy szansę upomnieć się o Tych, którzy w tych strasznych czasach mieli odwagę stanąć do walki o wolność. Możemy symbolicznie przywrócić im godność. Poznajmy ich imiona, twarze i niezłomne postawy.

Współorganizatorzy:
Burmistrz Dzierzgonia,
Stowarzyszenie
Traugutt.org,
Dzierzgońscy Fani Lechii Gdańsk.