27-03-2012
PRAWYBORY PARLAMENTARNE W GIMNAZJUM

27 września 2011 r. Młodzieżowa Rada Miejska i nauczyciele wiedzy o społeczeństwie zaproponowali uczniom Gimnazjum im. Jana Pawła II udział w Prawyborach Parlamentarnych. Warunkiem demokratycznej zabawy było, na wzór prawdziwych głosowań, okazanie dowodu tożsamości (legitymacja). Miało to zapewnić udział tych, którzy naprawdę interesują się życiem politycznym w naszym kraju. Młodzież nie głosowała oczywiście na konkretnych kandydatów do poselskiego mandatu, lecz na jeden z siedmiu Komitetów Wyborczych, które zarejestrowały listy wyborcze w całej Polsce. Głosowanie poprzedziła kampania plakatowa zachęcająca do udziału w wyborach.

Wyniki prawyborów są następujące:
Głosowało 23,6 % uprawnionych.
Oddano tylko 3 nieważne głosy
Poszczególne Komitety zdobyły:
Ruch Poparcia Palikota – 57,9 %
Polska Jest Najważniejsza – 13,6 %
Prawo i Sprawiedliwość – 12,5 %
Platforma Obywatelska – 9 %
Sojusz Lewicy Demokratycznej – 6,8 %
Polska Partia Pracy – Sierpień 80 – 0 %
Polskie Stronnictwo Ludowe – 0 %

Warto spojrzeć na te wyniki, ponieważ większość z głosujących w następnych wyborach za cztery lata zrobi to już zupełnie poważnie. Niska frekwencja dowodzi braku zainteresowania młodzieży „wojną na górze”. Potwierdzeniem tego wniosku są także rezultaty. Fantastyczny wynik Ruchu Palikota, który na scenie politycznej istnieje od niedawna i w kampanii walczy o nową jakość polityki to dowód, iż młodzi ludzie chcą zmian. Tłumaczy to także niskie wyniki partii rządzących (PO i PSL) oraz głównego oponenta (PiS).
Organizatorzy uważają eksperyment za udany, chociaż prawdopodobieństwo powtórzenia tych rozstrzygnięć 9 października jest niewielkie, ale za cztery lata… kto wie?
Opiekun MRM