23-11-2016
Zmiana nazw ulic

Szanowni mieszkańcy
Informujemy Państwa, że do Urzędu Miejskiego w Dzierzgoniu wpłynęło pismo od Starosty Powiatu Sztumskiego Wojciecha Cymerysa, w którym przekazuje pismo Biura Poselskiego Anny Fotygi w sprawie zmiany nazw ulic na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. 
„Prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” przygotował propozycję nowych nazw tych miejsc [red. ulic, rond, placów, szkół, innych budowli użyteczności publicznej]”.

 Tajna organizacja Gryf Pomorski to najistotniejsza i największa organizacja konspiracyjna okresu II Wojny Światowej na Pomorzu. Obejmowała swoim zasięgiem od Królewca po Szczecin i od Torunia po brzegi Bałtyku. Gryf Pomorski to piękna karta polskiej historii, polskiego patriotyzmu, niezłomnej walki o niepodległość Ojczyzny w każdych warunkach, nawet w obliczu przewagi wroga.

Proponowani patroni:
- Por. Józef Dambek — najważniejsza postać TOW Gryf Kaszubski i TOW Gryf Pomorski, ich założyciel i komendant główny aż do swojej bohaterskiej śmierci 4 marca 1944 r.

- Ks. ppłk Józef Wrycza — bohater odzyskiwania niepodległości lat 1918-1920, a w TOW Gryf Pomorski honorowy prezes Rady Naczelnej.

- Por. Augustyn Westphal — po śmierci Dambka kierował Gryfem Pomorskim i po wojnie w wyniku brutalnych przesłuchań w Wejherowskim UB,

umiera 27 września 1946 r.