
Ekologia i działania proekologiczne to pojęcia przybliżane młodzieży nie tylko w skali globalnej, ale również w ujęciu mikro. Taki cel przyświeca Fundacji Drabina Rozwoju, która od kilkunastu lat realizuje projekty i organizuje konkursy skierowane do szkół. Ideą propagowanych treści jest kształtowanie zainteresowania lokalnym środowiskiem naturalnym oraz podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.
W grudniu 2014 roku uczennice klasy III b naszego gimnazjum:
Natalia Blicharz i Nikola Fiołek odpowiedziały pozytywnie na ofertę w/w fundacji i przystąpiły do Ogólnopolskiego Konkursu skierowanego do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Zadaniem Szkolnego Zespołu Konkursowego było:
-
znalezienie niezagospodarowanego, zniszczonego lub zaniedbanego miejsca w swojej miejscowości lub okolicy, które może mieć znaczenie dla lokalnego środowiska naturalnego;
-
zaprojektowanie nowego, przyjaznego miastu i środowisku naturalnemu , wyglądu potencjalnego miejsca (technika i forma dowolna);
-
opisanie, jakie znaczenie może mieć to miejsce dla lokalnego środowiska naturalnego, ochrony przyrody lub zwiększenia poziomu świadomości mieszkańców danej miejscowości na temat ekologii, zachowań proekologicznych i ich znaczenia dla jakości życia.
Dziewczyny wykonały makietę wykorzystując w niej różnorodne materiały (plastelina, drewno, piasek, mech, tkanina…) oraz projekt opisujący proponowane przedsięwzięcie czyli „Utworzenie ścieżki edukacyjno – turystycznej na trasie Minięta – Dzierzgoń – Kuksy – Morany, poprzez adaptację nieczynnego torowiska przebiegającego przy obrzeżach miasta Dzierzgoń wraz z wioskami należącymi do gminy Dzierzgoń”.
Natalia i Nikola włożyły w swą pracę ogromne zaangażowanie, twórcze pomysły, czas, ale przede wszystkim ogromną wiarę w wyjątkowość projektu, co budziło w nich nadzieje na laury. Przedłużający się termin ogłoszenia wyników, nad którymi obradowała komisja składająca się z ekspertów merytorycznych z dziedziny ekologii, przedstawicieli organizatora konkursu oraz partnerów projektu( m.in. Agora S.A. i T.V. ABC), potęgował napięcie towarzyszące oczekiwaniu na werdykt.
Jakże radosny okazał się poranek 22 stycznia 2015 roku, kiedy na stronie organizatora podano informację, iż spośród kilkudziesięciu szkół biorących udział w konkursie wyłoniono laureatów, a wśród nich, na miejscu III, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dzierzgoniu!!!
Uczennicom serdecznie gratulujemy życząc kolejnych sukcesów! Jednocześnie dziękujemy za pozyskanie środków dydaktycznych dla szkoły w postaci atlasów przyrodniczo – geograficznych.
Opiekun Zespołu Konkursowego
Agnieszka Piotrowska
3193 raz(y) oglądano.