- Moje życie zmieniło się o 180 stopni – mówi Piotr, który jeszcze niedawno przebywał tylko w domu i nie widział przed sobą żadnych perspektyw. – Pracuję i jestem bardzo zadowolony z życia.
Piotr jest jednym z 20 uczestników projektu programu „Wykorzystaj szansę! – Aktywizacja społeczno – zawodowa osób niepełnosprawnych” realizowanego przez Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne S.A. w Dzierzgoniu. - Nasi uczestnicy projektu mieli szansę zdobyć doświadczenie w różnych zawodach – mówi Jolanta Szewczun, prezes zarządu RTI S.A. w Dzierzgoniu. – Odbywali staże między innymi jako floryści, ogrodnicy terenów zielonych, spawacze czy animatorzy kultury. Kilku z nich tę szansę wykorzystało.
Piotr jest teraz ogrodnikiem. Wcześniej, ze względu na swój stan zdrowia przebywał głównie w domu. Uczestnictwo w projekcie pozwoliło mu nie tylko z tego domu wyjść, ale także odnaleźć na nowo sens życia. - Nie spodziewałem się, że bycie ogrodnikiem jest takie ciekawe – mówi Piotr. – Cieszę się, że pracodawca, u którego byłem na stażu zatrudnił mnie i teraz pracuję na pełen etat.
Stażyści skierowani z programu „Wykorzystaj szansę! – Aktywizacja społeczno-zawodowa osób niepełnosprawnych” pracowali między innymi w Urzędzie Miejskim w Dzierzgoniu oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu, ale także w firmach prywatnych.
Aneta odbywała staż w sztumskiej kwiaciarni Storczyk. – Uczyłam się powoli trudnej sztuki układania kwiatów – mówi Aneta. – Nauczyłam się również, jak dbać o poszczególne rośliny. Wiele dowiedziałam się o pielęgnacji roślin. Marzena Nowak, właścicielka kwiaciarni Storczyk nie po raz pierwszy uczy stażystów trudnej sztuki florystyki. – Z Regionalnym Towarzystwem Inwestycyjnym S.A. w Dzierzgoniu współpracuję od dawna – mówi pani Marzena. – Ponad 25 osób, skierowanych przez RTI odbywało u mnie staże. W sumie przez moją kwiaciarnię przewinęło się już ponad 100 osób. Chyba dobrze ich uczę, bo niektórzy moi dawni stażyści otworzyli własne kwiaciarnie, między innymi w Sztumie, Tczewie, Malborku i Starym Polu.
Projekt zmienił również życie Adama. - Naprawdę warto było w nim uczestniczyć, bo mogłem dzięki temu zastanowić się nad sobą i nad wyborem swojej drogi zawodowej - mówi Adam. - Mogłem sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe. Miałem do wyboru kilka propozycji: animator kultury, florysta, ogrodnik terenów zielonych, spawacz. Ja wybrałem zawód spawacza i był to najlepszy wybór. Kursy, które odbyłem dzięki projektowi bardzo dobrze przygotowały mnie do pracy. Adam znalazł pracę i jest z niej zadowolony. - Pracuję w przedsiębiorstwie zajmującym się metalurgią - dodaje Adam. - Mam umowę o pracę. Pracuję na stanowisku szlifowania elementów metalowych szlifierką automatyczną, ale w firmie wykonuję też czasami pracę na innych stanowiskach w zależności od potrzeb i moich możliwości. Czasami mam do wykonania zadania spawalnicze i to właśnie dzięki projektowi mogę to robić. Lubię swoją pracę, a kurs spawacza otworzył mi drogę do zatrudnienia na tego typu stanowiskach.
Troje stażystów pracowało w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury. Na początku, każdy przeszedł przez wszystkie komórki w ośrodku, aby poznać specyfikę pracy animatora kultury i zobaczyć w jakim dziale czuje się najlepiej. - Nasi stażyści przede wszystkim nauczyli się, jak pracować z dziećmi i zorganizować im wolny czas – mówi dyrektor Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury, Wojciech Demko. – Wszyscy chętnie angażowali się w pracę naszego ośrodka. Myślę, że każdy znalazł tę dziedzinę kultury, w której czuje się najlepiej. Stażyści DOK nauczyli się również przygotowywania imprez masowych oraz zasad, jakie obowiązują w instytucjach kulturalnych.
Projekt „Wykorzystaj szansę! – Aktywizacja społeczno-zawodowa osób niepełnosprawnych” Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne S.A. realizowało wspólnie ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin. Środki na jego realizację pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Kapitał Ludzki.
3529 raz(y) oglądano.